Yvonne Přenosilová

Životopis

Narodila se 2.7.1947 v Praze. Ještě jako studující středoškolačka se v r. 1962 zúčastnila výběru zpěváků v divadle Semafor, který je zachycen ve filmu režiséra Miloše Formana Konkurs. Mezi více než 300 zpěvačkami si ji všiml skladatel a režisér Karel Mareš a nabídl jí účinkování ve hře Ondráš podotýká, kde spolu s Pavlem Bobkem, Miki Volkem a dalšími zpívala za doprovodu skupiny Olympic.

V roce 1964 oslovili Yvonne Přenosilovou bratři Štaidlové, kteří spolu s Karlem Gottem zakládali divadlo Apollo, kde kromě Karla Gotta účinkovali také Pavlína Filipovská, Sally Sallingová, Karel Hála, Vlasta Kahovcová a Drahomíra Vlachová.

V roce 1965 přijala pozvání do Velké Británie, kde ve spolupráci se světově proslulým skladatelem Tony Hatchem (mj. Downtown - u nás Pátá) nazpívala singl, se kterým se úspěšně prezentovala v TV. Po odjezdu K. Gotta a L. Štaidla s kapelou do Las Vegas v roce 1967, pokračovala ve vystupování v divadle Apollo, kde místo doprovodné kapely převzali Hipps, přejmenovaní na Apollobeat. V roce 1968 opět vystupovala ve Velké Británii. Účinkovala ve filmech Konkurs, Dita Saxová a Kulhavý ďábel.

V roce 1968 podepsala petici 2000 slov, což se nelíbilo zastáncům starých pořádků a po 21. srpnu, kdy vzrostly nenávistné útoky vůči její osobě, se rozhodla 27.8.1968 za dramatických okolností (mj. bez víza) odjet z Československa. Přes Rakousko a Itálii přijela v lednu 1969 do Mnichova, kde se už předtím usídlili její rodiče. Od roku 1972 pracovala na letišti, v roce 1978 se vdala za advokáta Andrease Schuckmanna a o rok později se jí narodil syn Maximilian. Později spolupracovala se Svobodnou Evropou sídlící v Mnichově, kde byl jejím kolegou Karel Kryl, který přímo pro ni složil píseň Fešák, kterou má stále v repertoáru a pravidelně ji zpívá při všech svých vystoupeních.

Po listopadu 1989 byla doma s nadšením přijata publikem, které nezapomnělo. V roce 1994 se natrvalo přestěhovala do Prahy, dále pracovala ve Svobodné Evropě, spolupracovala s Českým rozhlasem, Českou televizí a nyní ji můžeme pravidelně slyšet jako moderátorku Country rádia. Přijala angažmá v muzikálech Rusalka a Hello, Dolly! Všechny její písničky vyšly znovu v reedicích, z novinek, které se objevily na CD, vzpomeňme několik duetů s Pavlem Bobkem.

Její koncertní i klubová vystoupení přinášejí výběr nejoblíbenějších písní, které Yvonne Přenosilová spojuje vtipným průvodním komentářem, se vzpomínkami na pestrý osobní i umělecký život.

 

Pavel Skalický, červen 2014
autorizováno
Další informace můžete hledat na:
www.wikipedia.org
www.osobnosti.cz
www.agenturajupiter.cz